Senior Awards Night Conducted Virtually

Senior Awards Night Conducted Virtually
Graphic: Man holding a trophySenior Awards Night is an annual tradition for Pascack Valley, where a few days before graduation, we celebrate those seniors who achieved awards and earned scholarships.  

Due to the pandemic, this year's ceremony was conducted virtually, where Dr. Gundersen, Superintendent of Schools, and Mr. Puccio, Interim Principal of Pascack Valley, offered their congratulations to our seniors, followed by personal phone calls from donors and/or school faculty to each senior winning an award.  These phone calls allowed for students to interact with the donor, providing for as personal an opportunity to receive an award as possible given we cannot physically be together.

Below is a list of all award winners.  We would like to congratulate these students on their achievements and hard work.  We would also like to thank the donors, for without their support, these awards would not be possible.  

RECIPIENT SENIOR AWARDS - CLASS OF 2020 RECIPIENT
Valedictorian Recognition Alexander Belgiovine
Salutatorian Recognition Olivia Jones
President, Executive Student Council Recognition Anna Urrea
President, PVHS Senior Class 2020 Recognition Emily Kennedy
President, National Honor Society Recognition Isabella Tjan
Alex Albert Memorial Award Stephen Begen
Ann Blanche Smith PTA Award Abigail Considine
Anne Vaccaro Memorial Award Rachel Mannasse
Anthony DeNorchia Award Brianna Osenbruck
Anthony Sylvestri Memorial Award Jake Lutz
Arsenal Soccer Award Ashley McKenna
Arsenal Soccer Award Nicolas Londono
B&M Market Nutrition/Culinary Arts Award Reid Lauber
Bergen County Coaches Association - Male Stephen Begen
Bergen County Coaches Association- Female Paige Skene
Bergen County Director of Guidance Award Gillian Feder
Bergen County Director of Guidance Award Rachel Lee
Carol Goodell-Cyr Service Award Emma Wentland
Dr. Barbara Sapienza Memorial Award Emily Kennedy
Dr. Barbara Sapienza Memorial Award Isabella Tjan
Dr. Joseph Poli Memorial Award Olivia Jones
Dr. M.Robert Gomberg Memorial Award Anna Urrea
Dr. Michael Weinthal Memorial Award Joshua Shiffman
Gail Blumenthal Memorial Award Sean Deady
George G. White FFA Awards Hailey Juillet
George G. White FFA Awards Estefania Chinchilla
Greater Bergen County Realtors Award Meredith Tipping
Greater Pascack Valley Chamber of Commerce Award Kaitlyn Thorn
Greater Pascack Valley Chamber of Commerce Award Lauren Perini
Greater Pascack Valley Woman's Club Award Emily Rabinowitz
Greater Pascack Valley Woman's Club Award Lauren Perini
H. Besse Heale Memorial Award Alexander Belgiovine
Health Profession Award by Bergen Oral Maxillofacial Melissa Jennings
Hillsdale Baseball & Softball Association Award Isabel Van Gyzen
Hillsdale Baseball & Softball Association Award Christopher McGrath
Hillsdale Hawks Association Football & Cheer Award Carly Borges
Hillsdale Hawks Association Football & Cheer Award Sean Deady
Hillsdale PBA Award Nicolas Londono
Institute of Management Accountants Award Anna Urea
Joan & Danielle Mingione Memorial Award Caroline McDermott
Joseph (Joey) Buldo Licciardi Memorial Award Edward Mercurio
Joseph Buldo Licciardi JPA Memorial Award James Holland
Joseph Buldo Licciardi JPA Memorial Award Kristen McCarthy
Joseph Jones Community Service Award James Berlamino
Joseph P. Chiaradio Award Yee Cheng
Kearny Federal Savings Award Jillian Wong
Ken Harrison Memorial Award Paige Skene
Kohan Family Future Nurse Award Jessica Flatley
Kohan Family Future Nurse Award Christa Dimitry
Lakeland Bank Award Dallas O'Connor
Lucia Drake Memorial Award Sidney Desmangles
Martin Schaefer Award by the Hillsdale FD Lauren Perini
Meadowbrook FFA Award Georgia Curcurato
Meadowbrook FFA Award Ryan Thomas
Melanie Fraiman Memorial Award Luke Fiorino
Michael Ratner Memorial Award Maria LoPiccolo
Min Soo Choi Memorial Award Hannah Epstein
Min Soo Choi Memorial Award Jaiden Price
Morning Announcers Recognition Estefania Chinchilla
Morning Announcers Recognition Gus Koeniges
NVE Bank Award Jean Jabouin
Pascack Lacrosse Association Sr. Leadership Award Melanie Brentnall
Pascack Lacrosse Association Sr. Leadership Award Jake Ciocca
Pascack Pi-oneers/Dave Tedesco Award Brian Buckley
Pascack Valley Class of 1988 Award Casey Stewart
Pascack Valley Rotary Club Award Bari Hayden
Phil Goodyear Memorial Award Nicholas Dobre
Principals Academian Award Isabella Tjan
PV "Warrior" Yearbook Award Noah Joroff
PV Character Award Allison Belgiovine
PV Character Award Lily Glastein
PV International Thespian Society Award Gus Koeniges
PV Scholar Athlete Award Miranda Rack
PV Scholar Award Alex Belgiovine
PV Youth Soccer League Award in memory of Rich Harada Oren Roznitsky
PV Youth Soccer League Award in memory of Rich Harada RJ O'Reilly
RBH Math & Science Education Award Isabel Liguori
Renee L. Galdi Memorial Photography Award Victoria Donofrio
Reverence For Life Award Amanda Vetterlein
River Vale Baseball/Softftball Assoc in memory of Bobby Smith Award Andrew Martinez
River Vale Baseball/Softftball Assoc in memory of Bobby Smith Award Olivia Jones
River Vale Basketball Association Award John Greco
River Vale Basketball Association Award Sofia Battista
River Vale Education Association Award Justin Narlinger
River Vale Educational Fund Award Dylan Schnur
River Vale Educational Fund Award Olivia Greco
River Vale Fire Dept. Community Service Award Blake Rosenbach
River Vale Fire Dept. Community Service Award James Berlamino
River Vale PTA Award Emma Wentland
River Vale PTA Award Hope Buzzelli
River Vale PTA Award Jessica Forcellati
River Vale PTA Award Rachel Cohen
River Vale Rockers Award Julia Mattessich
River Vale Rockers Award Kelsey Hagen
River Vale Rockers Award Sarah Viceconte
Russell Berg Memorial Award Jake Ciocca
Russell Berg Memorial Award Sarah Viceconte
Sabrina Ferrara Resilience Memorial Award Alex Vargas
Sarah, Mark & Jordan Wile Memorial Award John Noone
Smoke Signal Award Rachel Cohen
Steven P. Marchiano Memorial Award Kriselle Bellini
The Melting Pot Award Julianna Tsokanos
Vincent Kovar Memorial Award Fiona O'Flynn
William Buttino Memorial Award Oren Roznitsky
Zack Latteri Memorial Award Oren Roznitsky
Zack Latteri Memorial Award Sophie Ward
Zack Latteri Memorial Award Allison Belgiovine
Zack Latteri Memorial Award Chloe Schnur
Zack Latteri Memorial Award Ellen An
Zack Latteri Memorial Award Emily Rabinowitz
Zack Latteri Memorial Award Joshua Shiffman
Zack Latteri Memorial Award Justine Tarabocchia

PFO SUBJECT AWARD RECIPIENTS - 2020
ENGLISH AWARD MATH AWARD
1. Isabella Tjan 1. Rachel Lee
2. Joshua Shiffman 2. Alex Belgiovine
3. Meredith Tipping 3. Olivia Jones
SOCIAL STUDIES AWARD SCIENCE AWARD
1. Rachel Cohen 1. Justine Tarabacchio
2. Isabella Tjan 2. Emily Rabinowitz
3. Ashley Shaff 3. Nicole Criscuolo
ENGINEERING AWARD WORLD LANGUAGE AWARD
1. Madeline Rosenthal Chinese - Jonathan Fan
French - Estefana Chinchilla
GRAPHIC DESIGN AWARD Spanish - Olivia Jones
1. Bari Hayden Italian - Cynthia Atkinson
VIDEO PRODUCTION AWARD ARTS AWARD
1. Sienna Orlando Visual - Kelsey Hagen
2. Christopher McGrath Photography - Sophia Lange
Ceramics - Miranda Rack
COMPUTER SCIENCE AWARD
1. Brian Buckley BUSINESS AWARD
2. Tanner Marshall 1. Ashley McKenna
2. Lauren Bonanno
PHYSICAL EDUCATION
1. Hailey Schnur FACS AWARD
2. Olivia Jones Early Childhood
3. Erica Masseria 1. Georgia Curcurato
1. Andrew Martinez Culinary Arts
2. Ryan Thomas 1. Hailey Schnur
3. James Della Pesca Interior Design
1. Julia Cascio
OLYMPIAN AWARD
1. Damon Gynegrowski BAND
2. Lauren Smith 1. Sophia Lange
2. Matthew Kim
NOBILITY AWARD
1. Matthew Ingenito CHOIR
1. Isabella Tjan
PV SPIRIT AWARD 2. Antonio Fyfe
1. James Della Pesca
DETERMINATION AWARD
ACADEMIC EXCELLENCE AWARD 1. Ashley Shaaf
1. Dallas O'Connor 2. Kathleen Gifford
2. Jillian Wong
PERSEVERANCE AWARD
1. Molly Kimball


Website by SchoolMessenger Presence. © 2020 Intrado Corporation. All rights reserved.